Krowy powinna być oceniana zawsze o tej samej porze, w dobrym oświetleniu patrząc z boku na prawą stronę oraz z tyłu oceniając: kręgosłup ze szczególnym uwzględnieniem odcinka lędźwiowego, wyrostków kolczystych i poprzecznych, tworzących tzw. półkę ( niektórzy określają to jako żebra krótkie),  zad ze szczególnym uwzględnieniem nasady ogona i ułożenia sromu, miednicę z guzami kulszowymi i biodrowymi,  górną część kręgosłupa ułożenie żeber, ich kształt , szerokość, odstęp ,ogólne umięśnienie, ogólne otłuszczenie z jakością skóry.
Oceny  jest dość prosta. Naciskamy palcami określone punkty kręgosłupa, kości udowej i guzów kulszowych, określamy umięśnienie lędźwiowych wyrostków poprzecznych , układ żeber z kręgosłupem, szerokość żeber i ich kształt.

Ocena BCS 1

Ta krowa jest wychudzona. Wyrostki lędźwiowe dają wyraźną półkę-z widocznymi z góry poszczególnymi wyrostkami, ostrymi w dotyku. Pojedyncze kręgi kręgosłupa są wyraźnie widoczne. Guzy- biodrowy i kulszowy są ostro zdefiniowane. Zad oraz uda są zapadnięte. Ogon jest zapadnięty i srom jest uwidoczniony.

Ocena BCS 2

Ta krowa jest stosunkowo chuda. Końce krótkich żeber (półki)  mogą być odczuwalne, ale i indywidualne kręgi są mniej wyraźnie widoczne. „Półka” jest wyraźna, ale z góry nie widać wyrostków poprzecznych. Guzy biodrowy i kulszowy są widoczne, ale zad i uda są wypełnione. Obszar wokół odbytu jest mniej zapadnięty i srom mniej widoczny.

Ocena BCS 3

Krowa w średniej kondycji. Wyrostki poprzeczne lędźwi są odczuwane pod lekkim naciskiem. Kręgosłup jest zaokrąglony, kości kulszowe i biodrowe są okrągłe i wygładzone. Nasada ogona  jest wypełniona, ale nie ma widać złogów tłuszczu. Żebra widoczne do 3-4.