Belgijska Biało - Błękitna czyli BBB
facebook
KROWY MLECZNE ZDROWIE I WYDAJNOŚĆ

BBB - czyli jak zwiększyć swoje przychody z produkcji zwierzęcej

 

Rasa Belgijska Biało-Błękitna pojawiła się w Polsce w latach 90, chociaż jej historia ma już prawie 100 lat.

Pierwsze próby stworzenia nowej, wysokomięsnej i intensywnej rasy datuje się na koniec XIX wieku, jednakże dopiero okres powojenny i znaczny wzrost zapotrzebowania na wołowinę kulinarną jest punktem zwrotnym w historii tej rasy. Pierwsi pasjonaci tej rasy w naszym kraju to głównie „świat nauki”. Sporo lat minęło, by każdy mógł sobie kupić nasienie tej rasy.

Autor tego artykułu także był w grupie, która prowadziła doświadczenia nad tą rasą wspólnie z prof.Zenonem Kijakiem z dawnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie ( dziś Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Prowadzone w tym czasie badania dotyczyły przydatności opasowej mieszańców bydła mlecznego cb(hf) x bbb oraz mieszańców mleczno-mięsnych cb(hf) x charolaise x bbb i cb(hf) x limousine x bbb. W jednym z gospodarstw w woj.pomorskim w latach 90-tych powstało nawet stado ( 140 sztuk krów i jałowic z dolewem od 50-82,5% krwi rasy bbb) prowadzące wypierającą hodowlę tej rasy lecz zmiany gospodarcze w polskim rolnictwie doprowadziły do jego niepotrzebnej likwidacji.

Co dziś zostało po tamtych badaniach?. Rasę bbb uznano za rasę  dopuszczoną do ogólnego użytkowania w kraju ( obecnie mamy już Krajowy Program Hodowlany dla rasy belgijska biało-błękitna, prowadzony przez PZHiPBM) i każdy hodowca bez problemu może krzyżować towarowo swoje krowy z tą rasą. Dlaczego więc ta rasa nie zdobyła takiej popularności w hodowli jak limousine czy charolaise. Przede wszystkim wciąż dominuje pogląd o trudnych i bardzo trudnych porodach. Jest to niejako prawdą, bo do krzyżówek towarowych powinno się selekcjonować krowy wieloródki, niemające w poprzednich laktacjach problemów z porodami.  Lata badań nad tą rasą w Belgii wyselekcjonowały jednak buhaje dające małe potomstwo, więc dziś ten problem jest znikomy. To, że w Belgii bardzo często stosuje się cesarskie cięcia przy porodach podyktowane jest głównie aspektem ekonomicznym -cennością nowego pokolenia. W warunkach krzyżowań towarowych odsetek trudnych porodów nie odbiega od średnich dla innych mieszańców mięsnych używanych w krzyżowaniu towarowym.

A co nam dzisiaj daje odchów mieszańców z rasą BBB? Wołowiną kulinarną zainteresowanych jest coraz większa rzesza konsumentów. Firmy przetwórcze płacą dziś dobre i bardzo dobre pieniądze za osobniki tej rasy a wielu cenionych kucharzy poszukuje mięsa z tej rasy na swoje najlepsze wyroby. Z punktu widzenia hodowcy sprzedaż odchowanych buhajków tej rasy ( mieszańców) zwiększa więc przychody z gospodarstwa. W dzisiejszym trudnym okresie dla hodowli mleka ( musimy się przyzwyczaić, że i w produkcji mleka będą wahania cenowe jak w produkcji wieprzowiny czy drobiu), szczególnie dla małych producentów mleka opasanie towarowe jest alternatywą by zwiększyć swoje przychody z gospodarstwa.

Bydło biało-błękitne ma duże zdolności adaptacyjne ( mimo dość młodej rasy przyjęła się w hodowli prawie na całym świecie), jest rasą o bardzo wysokich przyrostach przy żywieniu intensywnym, ale z powodzeniem znosi chów mniej intensywny. Wydajność rzeźna mieszańców z bbb ( żywionych intensywnie) sięga ponad 60%, a dla czystej rasy nawet 70%. Półtusze mieszańców z bbb mają najwyższy współczynnik mięsa wysokiej jakości (w klasyfikacji EUROP). Wartość prozdrowotna mięsa bydła rasy bbb ( a także ich mieszańców) jest też bardzo ważna - ma najniższą zawartość cholesterolu wśród mięsa z innych ras bydła.

Krótka charakterystyka rasy BBB: bydło średnie do dużego ( dorosła krowa osiąga 750 kg a buhaje 1200 kg) wcześnie dojrzewające o ubarwieniu od białego przez błękitne czasami z brązowym odcieniem ( częściej spotykanym u mieszańców z innymi rasami mięsnymi), przyrosty dobowe średnie ( w opasie około 1000-1100 g) z bardzo dobrym wykorzystaniem pasz, wysoki i bardzo wysoki wskaźnik mięsności.

 

 

                                                                                                                                                    Dr.Inż. Tomasz Soukup

Do góry

Nasi partnerzy

ColoQuick Key dollar Ropa Pharm Holm & Laue Lohmann Tentego

Realizacja: agencja interaktywna B2Internet